Notices

Beef jerky

Old 06-13-2020, 06:08 PM
  #1  
Senior MemberCaptains Club Member
Thread Starter
 
slper's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Lakeland, Fl
Posts: 4,487
Received 1,007 Likes on 441 Posts
Default Beef jerky

I remember not long ago you could buy some really good shit and you didn't need to take a loan out for it. Now, the only products on the shelf is real bad and costs a fortune. I need a website for the good stuff. If I get 3 responses that are the same, I will buy it if it's available on line. No funny stuff by responding 3 x's either and no pics of my wife.
Old 06-13-2020, 06:15 PM
  #2  
Senior MemberCaptains Club Member
 
Join Date: May 2004
Location: Not in your backyard
Posts: 219
Received 31 Likes on 20 Posts
Default

Make it yourself... beef, tuna, striper jerkey. Get a dehydrator and have at it! Better than most commercial products and a tenth the cost. I struggled with excess fish until I found jerky.
Old 06-13-2020, 06:24 PM
  #3  
Senior Member
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 417
Received 215 Likes on 72 Posts
Default

Just make it. I bought a 10 shelf unit for about 50 bucks. Made so much for a while we couldn't eat it all and I gave most of it away. It's fun actually and better tasting and healthier than what you buy in stores.
Old 06-13-2020, 06:32 PM
  #4  
Admirals Club Admiral's Club Member
 
Join Date: Oct 2012
Location: CT
Posts: 920
Received 113 Likes on 73 Posts
Default

I’ll be the third one. Just make it. Super easy, better for you and MUCH cheaper.

that was a quick thread.
Old 06-13-2020, 06:38 PM
  #5  
Member
 
Join Date: Feb 2005
Location: Charleston, SC
Posts: 71
Likes: 0
Received 264 Likes on 114 Posts
Default

They're right. Get a $40 dehydrator from Walmart and make it yourself.

Otherwise, order online from Beef Jerky - Snow's
best in my opinion. No comparison to gas station crap.

Old 06-13-2020, 06:38 PM
  #6  
Admirals Club Admiral's Club Member
 
Join Date: Oct 2007
Location: WPB, Fl.
Posts: 11,043
Received 1,964 Likes on 1,245 Posts
Default

Threads over.
...
Old 06-13-2020, 09:36 PM
  #7  
Senior MemberCaptains Club Member
 
Join Date: Mar 2007
Location: pascagoula,ms
Posts: 9,499
Received 1,980 Likes on 983 Posts
Default

yep I aint paying $30 a lb for jerky.....make yer own,easy peasy
Old 06-13-2020, 09:55 PM
  #8  
UCF
Admirals Club Admiral's Club Member
 
Join Date: Mar 2016
Location: Orlando & Key Colony Beach
Posts: 1,306
Received 360 Likes on 230 Posts
Default

J and j meats in Ohio. Expensive, yes. Delicious, yes.

I also make my own, but its not the same. There stuff really isn't jerky.
Old 06-13-2020, 10:28 PM
  #9  
Admirals Club Admiral's Club Member
 
Join Date: Mar 2012
Location: Ft Lauderdale
Posts: 1,789
Received 412 Likes on 195 Posts
Default

Bougeois Meats, Thibodeaux LA.
Best if you can get it fresh from the storefront, but the vacuum packed shipped is almost as good.


Old 06-14-2020, 01:45 AM
  #10  
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Location: Southeast Ct.
Posts: 1,098
Received 2,090 Likes on 994 Posts
Default

Did anyone mention make it yourself?
Old 06-14-2020, 08:50 AM
  #11  
Admirals Club Admiral's Club Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Panama City
Posts: 1,099
Likes: 0
Received 263 Likes on 97 Posts
Default

Dammit - now I'm going to have to buy a dehydrator,
Old 06-14-2020, 09:10 AM
  #12  
Senior Member
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 417
Received 215 Likes on 72 Posts
Default

Originally Posted by jko2004 View Post
Dammit - now I'm going to have to buy a dehydrator,
Not really You can make it just as good in your oven. I have done it this way. Either make your own jerky marinade or buy a commercial brand. Add some liquid smoke or smoke it a little while if you have a smoker that will maintain a low temp. Then hang or put on racks in a very low oven until it's the chewiness you like. I like to take it off when you can see white fibers when you bend it in two.
Old 06-14-2020, 10:33 AM
  #13  
Senior Member
 
Join Date: Jun 2019
Posts: 188
Received 164 Likes on 84 Posts
Default

Mac's meat market, right near Lodi, Ohio. Made fresh there, many many flavors to choose from. Thick pieces, not that garbage super thin "slab" stuff.
Old 06-14-2020, 10:36 AM
  #14  
Senior Member
 
Join Date: Apr 2014
Location: Indialantic
Posts: 545
Received 499 Likes on 214 Posts
Default

Old 06-14-2020, 03:41 PM
  #15  
Admirals Club Admiral's Club Member
 
Join Date: Feb 2013
Location: NC
Posts: 650
Received 172 Likes on 102 Posts
Default

I need some of that ^^^^
Old 06-14-2020, 04:07 PM
  #16  
Senior MemberCaptains Club MemberPLEDGER
 
Join Date: Aug 2001
Location: West Carolina
Posts: 22,017
Received 1,594 Likes on 862 Posts
Default

Originally Posted by Bfish View Post
Not really You can make it just as good in your oven. I have done it this way. Either make your own jerky marinade or buy a commercial brand. Add some liquid smoke or smoke it a little while if you have a smoker that will maintain a low temp. Then hang or put on racks in a very low oven until it's the chewiness you like. I like to take it off when you can see white fibers when you bend it in two.
Yep. You can use a cookie cooling rack and a foil lined baking pan. Easy cleanup.
Old 06-14-2020, 04:10 PM
  #17  
Admirals Club Admiral's Club Member
 
Join Date: Feb 2010
Location: Ohio (Lake Erie)
Posts: 2,724
Received 1,001 Likes on 541 Posts
Default

I make my own on the smoker
Old 06-14-2020, 06:56 PM
  #18  
Senior Member
 
Join Date: Nov 2016
Posts: 254
Received 91 Likes on 48 Posts
Default

https://vpjerky.com/

this is my brothers new jerky company. He just graduated from roanoke college and him and I used to make our own and sell it in high school. This is the same recipe we developed. Were getting It in local stores now and hoping to grow, Thanks if you check it out and make a purchase!
Old 06-14-2020, 07:42 PM
  #19  
Senior Member
 
Join Date: Sep 2018
Location: Wilson, NC
Posts: 910
Received 506 Likes on 253 Posts
Default

Originally Posted by Bfish View Post
Just make it. I bought a 10 shelf unit for about 50 bucks. Made so much for a while we couldn't eat it all and I gave most of it away. It's fun actually and better tasting and healthier than what you buy in stores.
10 shelf unit for $50? Please tell more.

I make more than 50 lbs of venison jerky every year. And every time I make a batch I realize why jerky is so expensive in the store. It's a lot of work!

Last edited by NC_Native; 06-14-2020 at 07:52 PM.
Old 06-14-2020, 08:44 PM
  #20  
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Location: Atlanta
Posts: 1,239
Received 714 Likes on 314 Posts
Default

Easier to make and better than jerky is Biltong. Tons of videos on YouTube on how to make your own drying box and seasonings.

Thread Tools
Search this Thread

Contact Us - Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service - Do Not Sell My Personal Information -

Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.